Március 15. a Teleki–Tisza-kastélyban
E napon a Teleki–Tisza-kastély szép klasszicista épülete és tavaszba boruló parkja történelmi díszletéül szolgált a szabadság ünnepének. Dinamikus tanári csapatunk gyerekkorában nem kedvelte a hosszú fárasztó megemlékezéseket, így projekt hetünkön kutatásra és ötletelésre hívtuk a gyerekeket: (avégett, hogy történelmet kézzel fogható közelségbe hozzuk). A diákok felfedezték, hogy a reformori építészet egy emlékével szemben telnek mindennapjaik és 1849 májusában Görgei Artúr rövid időre a kastély falai között rendezte be főhadiszállását. Innen már csak néhény lépés volt, a nap menetének megalkotása, a nemzeti váltófutással és a forradalmi kávéházzal.
Nemzeti Vágta – lendület és közösség
A csapatok ‘hadirend szerint’ rajthoz álltak, majd váltófutásban adták tovább a nemzeti zászlót. A sportos kihívás életre keltette azt a lendületet és energiát, amely 1848 tavaszát jellemezte: a diákok feszes vigyázzállás helyett aktív részesei lettek a megemlékezésnek. Mozgással, nevetéssel és közös élménnyel kapcsolódtak rá a történelem üzenetére.



A történelem és a mi életünk
A forradalmi ifjakról egy újkori szobor lábánál való megemlékezés helyett a helyszínen életre keltettük a Pilvax kávéház világát igazi kávéházi bútorokkal, korhű menüsorral és forradalom előtti hangulattal. A gyerekek verseket olvastak, menüsorokat szerkesztettek, az akkori divatnak megfelelően, kutatták a közélet jellegzetességeit, számtan órán a korabeli pénzügyi helyzetet elemezgetve számolták ki a szendvicsek és sütemények árát, átszellemülten éltek meg minden pillanatot. A tanárok szerepjátékra hívták a vendégeket, sürögtek-forogtatk, felszolgáltak, tolvajt üldöztek.. csendőrt hívtak – interaktív színházi milliőt alkottak meg.
A történelem nem vitrintárgy volt, hanem teljes jelenlét, mindannyiunk számára hatalmas élményt adott március 15-e.


